Stowarzyszenie
Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi

Sprawozdanie z wydarzenia słowno – muzycznego w Centrum Seniora dla osób chorujących psychicznie na ul. Olszańskiej. 11 grudnia 2023

11 XII 2023 r. gośćmi Centrum Seniora dla osób chorujących psychicznie przy ul. Olszańskiej 5, byli wybitny poeta Józef Baran oraz prof. nauk humanistycznych, specjalista od literatury dawnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, Roman Mazurkiewicz.
Józef Baran jest autorem kilkudziesięciu tomów poetyckich oraz kilku tomów z dziennikami, w tym dzienników z podróży, oraz korespondencji ze Sławomirem Mrożkiem – obaj twórcy urodzili się w Borzęcinie, na ziemi tarnowskiej. Jest ponadto laureatem m.in. Nagrody Kościelskich, Nagrody im. Władysława Orkana, Nagrody Czytelników Orfeusz im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Nagrody im. Andrzeja Bursy, Nagrody im. Stanisława Piętaka, Nagrody Funduszu Literatury oraz szeregu innych, ważnych wyróżnień literackich.
Jego wiersze były śpiewane przez tak znakomitych wykonawców jak m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Beatę Rybotycką, Beatę Paluch, Elżbietę Adamiak, Krzysztofa Myszkowskiego, czy Hannę Banaszak. Muzykę do tekstów Józefa Barana komponował m.in. Andrzej Zarycki, jeden z najwybitniejszych, współczesnych kompozytorów, związany z Piwnicą pod Baranami. Teksty Józefa Barana tłumaczone były na 20 języków, m.in. na angielski, niemiecki, hebrajski, czeski, szwedzki czy hiszpański. Z kolei prof. Roman Mazurkiewicz jest kierownikiem Katedry Literatury Staropolskiej i Oświeceniowej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego, oraz popularyzatorem dawnej literatury, autorem wielu, bardzo ważnych publikacji naukowych, tyczących się wyżej wspomnianej tematyki.
Prof. Roman Mazurkiewicz, występuje prywatnie na swoim kanale na youtube, jako Marek Burski, na którym śpiewa teksty m.in. Józefa Barana czy Adama Ziemianina. Michał Piętniewicz pokrótce przestawił uczestnikom Centrum Seniora naszych gości. Następnie spotkanie uświetnił muzycznie Roman Mazurkiewicz, śpiewając m.in. wiersze Józefa Barana. Następnie swoją twórczość zaprezentował Józef Baran, który czytał m.in. wiersze o tematyce senioralnej, bądź szpitalnej, lecz z przymrużeniem oka, aby zgromadzonej publiczności zrobiło się nieco weselej, z przesłaniem, aby nawet do poważnych chorób podchodzić z dystansem i poczuciem humoru. Józef Baran odpowiadał również na pytania publiczności, np. co skłoniło go do pisania wierszy, bądź opowiadał o swoim dzieciństwie na wsi i rozmaitych, późniejszych przygodach literackich, które uczyniły go ważnym poetą na mapie polskiej literatury. Na koniec wszyscy, z akompaniamentem prof. Romana Mazurkiewicza, zaśpiewali kolędy. W Centrum Seniora zrobiło się jasno i wesoło. Józef Baran zjadł z nami obiad, a następnie, na przystanek odprowadził go Michał Piętniewicz, który koordynował całe wydarzenie. Dodamy, że nasi znakomici goście zostali obdarzeni wspaniałymi prezentami, które na pewno przydadzą się w ten czas świąteczny. Ogromnie dziękujemy!

crossmenu Skip to content