Stowarzyszenie
Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi

O nas

Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” zrzesza osoby po kryzysach psychicznych oraz pracowników i sympatyków psychiatrii środowiskowej w Krakowie. Działalność Stowarzyszenia polega głównie na edukacji szerokich grup społeczeństwa w zakresie chorób psychicznych i zdrowienia. Staramy się przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób chorujących, głosimy, że z choroby psychicznej można wyzdrowieć i pełnić odpowiedzialnie ważne role społeczne.

Stowarzyszenie wydaje Czasopismo Środowisk Działających na Rzecz Osób Chorujących Psychicznie „Dla Nas”, w którym publikują beneficjenci i profesjonaliści. Jesteśmy uczestnikami i współorganizatorami konferencji krajowych i zagranicznych o tematyce psychiatrycznej. Corocznie współorganizujemy Forum Psychiatrii Beneficjentów, Rodzin i Profesjonalistów w Krakowie oraz Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Współpracujemy z podobnymi Stowarzyszeniami w Polsce i w Europie. Środki na działalność statutową pozyskujemy poprzez wygrane granty.

Współpracujemy także ściśle w trialogu ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz ze Stowarzyszeniem Rodzin „Zdrowie Psychiczne”. Udzielamy sobie wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych, stanowimy grupę przyjaciół, których cechuje odwaga i chęć pomocy chorym psychicznie beneficjentom i ich rodzinom. Choroba psychiczna to dla nas nie wyrok, ale wyzwanie, aby z niej wyzdrowieć i wrócić z nowym doświadczeniem do pełnego satysfakcji życia.

Celami Stowarzyszenia są:

  1. Wzajemna pomoc

  2. Działalność przeciw stygmatyzacji osób chorujących psychicznie.

  3. Współpraca z rożnymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi, ukierunkowana na:

  • tworzenie miejsc pracy chronionej,

  • pozyskiwanie mieszkań na mieszkania chronione,

  • organizacja rożnych form wypoczynku dla osób chorujących psychicznie.

  1. Działalność edukacyjna w środowiskach pacjentów, ich rodzin i społecznościach lokalnych

  2. Ochrona praw i godności osób chorujących na schorzenia psychiczne.

Sposoby działania

Stowarzyszenie realizuje swoje cele w szczególności poprzez:

  1. Wspieranie bezpośrednich kontaktów, spotkań i innych wspólnych działań osób chorujących psychicznie, ich rodzin i terapeutów.

  2. Inicjowanie i udział w programach radiowych i telewizyjnych oraz w prasie, zmierzających do podniesienia poziomu wiedzy i zrozumienia problematyki związanej z zaburzeniami psychicznymi.

  3. Uczestnictwo i organizacja konferencji krajowych i zagranicznych.

  4. Powoływanie, w razie potrzeby, innych organizacji do realizacji celów statutowych, a także uczestniczenia w krajowych lub zagranicznych organizacjach o zbliżonych celach.

  5. Gromadzenie środków pieniężnych na realizacje swoich celów.

 

Władze

Przewodniczący: Barbara Banaś

Zastępca: Anna Liberadzka

Skarbnik: Andrzej Bienias

Sekretarz: Monika Syc

Członek Zarządu: Anna Monczka

Komisja Rewizyjna: Marcin Hankus, Agnieszka Gazda-Grzesiak, Michał Piętniewicz

crossmenu Skip to content