W dniu 18 marca 2025 r. odbyło się ostatnie szkolenie dotyczące Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Spotkanie prowadziła prawniczka, Katarzyna Ostalecka.
Podczas szkolenia przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące systemu ochrony praw człowieka oraz szczegółowe regulacje Karty:
a) godność (art. 1-5) - czym jest godność ludzka, prawo do życia - od kiedy zaczyna się życie i kiedy życie się kończy. Kiedy mówimy o eutanazji a kiedy o zaprzestaniu uporczywej terapii? Prawo człowieka do integralności a Konwencja o Prawach Człowieka i Biomedycynie - dlaczego Polska nie ratyfikowała tego dokumentu? Czy współczesne Państwa stosują tortury? Czy w XXI w. istnieje niewolnictwo i praca przymusowa?
b) wolności (art. 6-19) - dyskusja dotyczyła tego czym jej wolność oraz jakie są granice wolności. Kiedy wolność może zostać ograniczona. Prawo do zawarcia małżeństwa o obowiązek uzyskania zgody sądu np. w przypadku małżeństw osób chorujących psychicznie. Wolność myśli, sumienia i religii - co to znaczy? Wolność wypowiedzi i informacji a cenzura. Wolność sztuki - gdzie są granice.
c) równość (art. 20-26) - równość wobec prawa i niedyskryminacja. Czym jest tzw. pozytywna dyskryminacja. Dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne jako grupy wymagające szczególnej uwagi i wsparcia Państwa w ochronie ich praw.
d) solidarność (art. 27-38) - co rozumiemy pod pojęciem solidarności i jakie są jej przejawy. Szeroko rozumiana ochrona pracownika - co gwarantuje KartaPrawPodstawowych a co obowiązuje w przepisach prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zabezpieczenia społecznego.
e) prawa obywatelskie (art. 39-46) - czynne i bierne prawo wyborcze jako ważny element demokracji.
f) wymiar sprawiedliwości (art. 47-50) - prawo dostępu do bezstronnego sądu? Podstawowe gwarancje sprawiedliwego procesu karnego - domniemanie niewinności, prawo do obrony, zasada legalności i proporcjonalności kar oraz ponownego sądzenia i karania za to samo.