Stowarzyszenie
Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi

O uczczenie pamięci minutą ciszy

Mija rok od napaści Rosji na Ukrainę - niepodległe, suwerenne państwo. Dr Yurij Zakal, wiceprezes Ukraińskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prosi nas o pamięć o tragedii Ukraińców:

"Dzień 24 lutego zostanie na zawsze zapamiętany jako jedna z tragicznych stron w historii współczesnej Ukrainy. Tego dnia rok temu wróg zdradziecko wdarł się do naszego domu, do życia każdego Ukraińca. Ofiarami rosyjskiej inwazji na niepodległą i wolną Ukrainę były miliony dorosłych i dzieci, które po 24 lutego zostały bez dachu nad głową, zmuszone do opuszczenia domów, deportowane, zamordowane lub zabite przez okupantów.

Wojsko ukraińskie bohatersko broni nasz kraj, godnie odpierając wroga, wyzwalając tereny i odpierając najeźdźców. Żaden żołnierz, który oddał życie na polu bitwy, nie powinien zostać zapomniany.

Każda wspólnota na Ukrainie odczuwała ból straty, widziała łzy matek, żon i dzieci. Żegnając poległych żołnierzy mówimy „Bohaterowie nie umierają”, bo dopóki o nich pamiętamy, żyją w naszych sercach.

W ramach Tygodnia Pamięci prosimy, aby 24 lutego 2023 r. uczcić minutą ciszy wszystkich: wojskowych i cywilów, dorosłych i dzieci, mężczyzn i kobiety, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę."

crossmenu Skip to content