Dla niesłyszących
Stowarzyszenie
Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi

Drugie szkolenie dotyczące Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej

W dniu 16 stycznia 2025 r. odbyło się drugie szkolenie dotyczące Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Spotkanie prowadziła prawniczka, Katarzyna Ostalecka.

Podczas szkolenia przedstawione zostały następujące zagadnienia:

1) Okoliczności powstania Karty PrawPodstawowych.

2) KartaPrawPodstawowych UE na tle innych regulacji międzynarodowych i krajowych, które regulują podstawowe prawa i wolności człowieka.

3) Przedstawienie poszczególnych praw gwarantowanych przez Kartę:

a) godność (art. 1-5) - uczestnicy dyskutowali o tym czym jest godność ludzka, o prawie do życia - od kiedy zaczyna się życie i kiedy życie się kończy. Kiedy mówimy o eutanazji a kiedy o zaprzestaniu uporczywej terapii? Prawo człowieka do integralności a Konwencja o Prawach Człowieka i Biomedycynie. Czy współczesne Państwa stosują tortury? Czy w XXI w. istnieje niewolnictwo i praca przymusowa?

b) wolności (art. 6-19) - dyskusja dotyczyła tego czym jej wolność. Prawne aspekty ograniczenia wolności. Prawo do zawarcia małżeństwa o obowiązek uzyskania zgody sądu np. w przypadku małżeństw osób chorujących psychicznie. Wolność myśli, sumienia i religii - co zawiera się w tym prawie? Czy doznaje ograniczenia? Wolność wypowiedzi i informacji a cenzura. Wolność sztuki - gdzie są granice. 

c) równość (art. 20-26) - równość wobec prawa i niedyskryminacja. Czym jest tzw. pozytywna dyskryminacja. Równość kobiet i mężczyzn - przejawy nierównego traktowania np. w sferze wynagrodzeń czy sprawowania funkcji kierowniczych. Dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne jako grupy wymagające szczególnej uwagi i wsparcia Państwa w ochronie ich praw.

d) solidarność (art. 27-38) - rozmowa dotyczyła tego, co rozumiemy pod pojęciem solidarności i jakie są jej przejawy. Szeroko rozumiana ochrona pracownika - co gwarantuje KartaPrawPodstawowych a co obowiązuje w przepisach prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zabezpieczenia społecznego.

e) prawa obywatelskie (art. 39-46) - czynne i bierne prawo wyborcze jako ważny element demokracji. Czym jest dobra administracja? Jakie są jej cechy? Czy ta zasada jest realizowana w praktyce?

f) wymiar sprawiedliwości (art. 47-50) - czym dla człowieka jest prawo dostępu do bezstronnego sądu? Podstawowe gwarancje sprawiedliwego procesu karnego - domniemanie niewinności, prawo do obrony, zasada legalności i proporcjonalności kar oraz zakaz ne bis in idem.

crossmenu Skip to content